Vabavaralised varundusvahendid

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search

Autor

Kaspar Prei AK31


Sissejuhatus

Andmetest varundamine on hädavajalik, selle vajalikuses ei saa kindlasti kahelda. Meil on valida tasuta ja tasuliste varundusvahendite vahel. Siinkohal toon välja Linuxi operatsioonisüsteemis enamlevinud tasuta varundusvahenditest. Nendeks on Amanda, Duplicity, BackupPC, rsync, Bacula. Olen välja toonud just need varundusvahendit nende suurema populaarsuse ja funkstionaalsuse erinevuse tõttu.

Varundusvahendid

Amanda

AMANDA on rakendus, mis lubab varundusserveril varundada mitmeid erinevaid tööjaamu/serverid linti, kõvakettale või ka optilisele seadmele.

Erinevad võimalused:

  • Disainitud suure arvu klientide ning andmevoo jaoks, samas on seda lihtne installeerida ning kasutada.
  • Võimaldab kasutada palju erinevaid lindiseadmeid. Uusi seadmeid on ülilihtne lisada
  • Võimaldab kasutada turvalist liiklust, kasutades selleks OpenSSH-d.
  • Võimaldab kasutada ühe varundustöö juures rohkem kui ühte linti, kuid ei ole võimeline ühte faili erinevate lintide vahel jagama.
  • Nii klient kui ka server on võimeline tegema tarkvara ja riistvara kokku pakkimist. Kui klient pakib kokku, kannatab võrgu kiirus. Kui server tegeleb kokku pakkumisega kannatab serveri protsessori jõudlus.
  • On võimeline varukoopiaid krüpteerima.
  • Perioodiline arhiveerime - kindlaks määratud aegadel võimalik teha täielik koopia ning salvestada see väljaspool primaarset kettapinda/serverit.
  • Lihtne lindi manageerimissüsteem - lintidel saab andmeid üle kirjutada juhul, kui varundusklient (varundatav server/tööjaam) ei ole olnud võrgus kindla määratud aja jooksul või kui lintide vaba ruum on otsas. Samuti saab öelda milliste lintide peal andmeid üle ei kirjutata.
  • Sisaldab kontrollmehhanismi, mis kontrollib paralleelselt nii klienti kui ka varundusserverit, mis võivad mõjutada eduka varunduse tegemist. AMANDA võib raporti saata automaatselt emaili peale


Duplicity Duplicity incrementally backs up files and directory by encrypting tar-format volumes with GnuPG and uploading them to a remote (or local) file server. To transmit data it can use ssh/scp, local file access, rsync, ftp, and Amazon S3.

Because duplicity uses librsync, the incremental archives are space efficient and only record the parts of files that have changed since the last backup. As the software uses GnuPG to encrypt and/or sign these archives, they will be safe from spying and/or modification by the server.

Currently duplicity supports deleted files, full unix permissions, directories, symbolic links, fifos, etc., but not hard links.


The duplicity package also includes the rdiffdir utility. Rdiffdir is an extension of librsync's rdiff to directories; it can be used to produce signatures and deltas of directories as well as regular files.

Features include:

   * Simple to use
   * Encrypted and signed archives (using GnuPG)
   * Bandwidth and space efficient, using the rsync algorithm
   * Standard file format
   * Choice of remote protocol
         o Local storage
         o scp/ssh
         o ftp
         o rsync
         o HSI
         o WebDAV
         o Amazon S3

BackupPC

rsync

Bacula

Kasutatud materjalid

http://www.linuxlinks.com/article/20090105114152803/Backup.html

http://www.junauza.com/2009/01/7-best-freeopen-source-backup-software.html