AppArmor: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
No edit summary
No edit summary
Line 1: Line 1:
=AppArmor=
'''AppArmor''' ("Application Armor") on GNU General Public litsentsi all väljastatud Linuxi tuuma turvalisuse moodul. AppArmor võimaldab süsteemi administraatoril liita iga programm turvalisuse profiiliga, mis piirab programmi võimalusi. See täiendab traditsioonilist Unix'i valikulise pääsupoliitika ('Discretionary Access Control') moodulit andes sellele juurde  kohustuslik pääsukontrolli ('Mandatory Access Control'). See lisati juurde Linuxi tuumale alates 2.6.36 versioonist. Alates 2009 aastast teeb AppArmori arendajatega koostööd Canonical Ltd'ga. AppArmor'it soovitatakse SELinux'i alternatiiviks, mida kriitikud väidavad olevat raske arministraatoril üles seada ja töökorras hoida. AppArmor pooldajad väidavad, et see on vähem keerukas ja keskmisel kasutajal on seda kergem õppida kui SELinux'it. Nad samuti väidavad, et AppArmor nõuab sujuvalt töötamiseks vähem seadistamist.


==Seda teemat võib täiendada!==
=AppArmor Linux'is=
Esimesena esines AppArmor kasutajale Ubuntu 7.04-s. Vaikimisi programmiks sai see alates Ubuntu 7.10-st. Ubuntus on AppArmori piiramine rakendusepõhine, kusjuures on võimalikud profiilid erinevate programmiosade jaoks. Iga uue väljalaskega, üha enam profiile väljastatakse vaikimisi.


'''Application Armor''' on Linuxi turvatarkvara, mis kaitseb süsteemi turvaaukude ärakasutamise eest. Sellega rakendatakse kohustuslikku pääsukontrolli (MAC) iga progammi tasandil. Seega on pääsukontroll seotud programmi, mitte kasutajaga. Iga programmi kohta on turvaprofiil, mis piirab programmi käsutuses olevaid ressursse.
Kui antud profiil ei ole saadavad antud rakendusele, on kasutajal võimalik luua uus profiil ja lisada see /etc/apparmor.d kataloogi. Kui profiil ei ole defineeritud  konkreetses programmi osas, siis see programmi osa ei ole piiratud.


AppArmor on õppiv turvarakendus: see logib turvaprofiili pihta tehtud muudatuskatseid. Neid logisid saab kasutada turvaprofiili muutmiseks.
=Kasutatud kirjandus=
 
http://www.linux-magazine.com/Issues/2006/69/PROTECTIVE-ARMOR<br />
AppArmor toimib ühes kahest režiimist: ''enforce'' ja ''complain''. ''Enforce''-režiimis saab laadida turvaprofiili muudatusi, sh logifailides kirjeldatud muudatuskatseid:
http://www.linuxplanet.com/linuxplanet/reports/7203/1/<br />
 
https://wiki.ubuntu.com/AppArmor
aa-enforce ''profiili_asukoht''
 
apparmor_parser -r ''profiili_asukoht''
 
 
Nt Mysql serveri seadistuses tehtud muudatuste laadimine:
 
aa-enforce /etc/apparmor.d/usr.sbin.mysqld
 
apparmor_parser -r /etc/apparmor.d/usr.sbin.mysqld
 
 
''Complain''-režiimis AppArmor ei lase teha turvaprofiili muudatusi, vaid annab teateid muudatuskatsete kohta.
 
AppArmor on vaikimisi kaasas alates Ubuntu 7.10 versioonist.
 
Allikad:<br />
[https://wiki.ubuntu.com/AppArmor Ubuntu.com]<br />
[http://www.novell.com/linux/security/apparmor/ Novell.com]<br />
[http://en.wikipedia.org/wiki/AppArmor Wikipedia.org]<br />
[https://help.ubuntu.com/community/AppArmor Ubuntu Community]


[[Category: Operatsioonisüsteemide administreerimine ja sidumine]]
[[Category: Operatsioonisüsteemide administreerimine ja sidumine]]

Revision as of 04:24, 8 January 2012

AppArmor

AppArmor ("Application Armor") on GNU General Public litsentsi all väljastatud Linuxi tuuma turvalisuse moodul. AppArmor võimaldab süsteemi administraatoril liita iga programm turvalisuse profiiliga, mis piirab programmi võimalusi. See täiendab traditsioonilist Unix'i valikulise pääsupoliitika ('Discretionary Access Control') moodulit andes sellele juurde kohustuslik pääsukontrolli ('Mandatory Access Control'). See lisati juurde Linuxi tuumale alates 2.6.36 versioonist. Alates 2009 aastast teeb AppArmori arendajatega koostööd Canonical Ltd'ga. AppArmor'it soovitatakse SELinux'i alternatiiviks, mida kriitikud väidavad olevat raske arministraatoril üles seada ja töökorras hoida. AppArmor pooldajad väidavad, et see on vähem keerukas ja keskmisel kasutajal on seda kergem õppida kui SELinux'it. Nad samuti väidavad, et AppArmor nõuab sujuvalt töötamiseks vähem seadistamist.

AppArmor Linux'is

Esimesena esines AppArmor kasutajale Ubuntu 7.04-s. Vaikimisi programmiks sai see alates Ubuntu 7.10-st. Ubuntus on AppArmori piiramine rakendusepõhine, kusjuures on võimalikud profiilid erinevate programmiosade jaoks. Iga uue väljalaskega, üha enam profiile väljastatakse vaikimisi.

Kui antud profiil ei ole saadavad antud rakendusele, on kasutajal võimalik luua uus profiil ja lisada see /etc/apparmor.d kataloogi. Kui profiil ei ole defineeritud konkreetses programmi osas, siis see programmi osa ei ole piiratud.

Kasutatud kirjandus

http://www.linux-magazine.com/Issues/2006/69/PROTECTIVE-ARMOR
http://www.linuxplanet.com/linuxplanet/reports/7203/1/
https://wiki.ubuntu.com/AppArmor