I026 - Kevad 2017 - Tarkvara arendajate töökoha vahetamise põhjused: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
Line 67: Line 67:
===Palk===
===Palk===
Palk on üks populaarsemaid töövahetuse põhjusi tarkvara arendajate hulgas. Palgaga on setud mitmeid küsimusi, aga allpool vaatleme ainult põhilised neist.
Palk on üks populaarsemaid töövahetuse põhjusi tarkvara arendajate hulgas. Palgaga on setud mitmeid küsimusi, aga allpool vaatleme ainult põhilised neist.
====Olukord turul====


===Igavus===
===Igavus===

Revision as of 20:42, 8 May 2017

Tarkvara arendajate töökoha vahetamise põhjused

Autorid: Andrei Pugatšov, Anton Meženin, Jekaterina Losseva, Artur Kapranov, Konstantin Dmitrijev

Sissejuhatus

Erinevad inimesed erinevalt suhtuvad, panustavad töösse. Mõnedele see on lihtsalt raha teenuse võimalus, mõnedele on karjääri tegemise viis, teistele hoopis elu kutsumus. Tegelikult eksisteeribki kolm põhilist töö tähendust (Baumesiter 1991):

  1. Töö, mida tehakse sissetuleku nimel, esmaste vajaduste rahuldamiseks (ingliskeelne vastand „job“). Seda mõistet kirjeldavad järgmised väited:
    1. Töö ei väärtustata, kui elule mõtte andjat
    2. Töö on väljaspoolt motiveeritud – tegevus mingil alal, mille tulemusel saadakse teisi soovitud asju (söök, maja, uus auto, sõltumatus jm)
    3. Põhineb lühiajalistel eesmärkidel
    4. Vajab õigustust vaid seoses palgatingimustega
    5. Eneseväärikusetunde loob töökoha omamine, teatavate võimete tunnistamine
  2. Karjäär (ingliskeelne vastand „career“) – töö, mida tehakse soovist saavutada edu, tunnustust, heakskiitu. Seda mõistet kirjeldavad järgmised väited:
    1. On võimalus elule mõtte andja
    2. Omandab mõtte ja väärtuse vaid siis, kui inimene aktsepteerib oma MINA kui väärtuse alust
    3. Töö annab võimaluse loominguks, eneseväljenduseks, enesemääratluseks proovilepanekuks, enese tähtsustamiseks
    4. Oluline on kõikvõimalik tööga seonduv tagasiside oma MINA kohta, mistõttu ollakse valdavalt kõrgelt motiveeritud
    5. Kindlustab nii lühiajaliste kui pikaajaliste (ambitsioonid) eesmärkide saavutamise
    6. Liikumisvõimalus ja edutamine karjääriredelil kui sooritusalane võimekus
    7. Võimaldab kõige täiuslikumalt tõsta eneseaustuse taset
  3. Kutsumus (ingliskeelne vastand „calling“) – töö, mida tehakse seesmisest vajadusest seista ühiskonna heaolu eest või realiseerida oma andeid kõrgemate väärtuste nimel. Seda mõistet kirjeldavad järgmised väited:
    1. Annab elule sügava mõtte
    2. Tugev väärtustatus, mis tuleneb õilsatest eesmärkidest, annab tööle ka veenva õigustuse
    3. Eneseaustuse allikaks on ühiskonna hinnang tulenevalt õilsatest püüdlustest ja/või märkimisväärsetest tulemustest
    4. Motivatsioon tuleneb nii seesmisest kutsumust kui välisest (ühiskonna) kutsest
    5. Koos karjääritaotlusega rahuldatakse korraga kaks olulist vajadust – täita oma missiooni ja saada tunnustust

See on üldine skeem kõikide erialade/töökohtade puhul. Kehtib ta ka infotehnoloogia valdkonnas töötavate inimeste seas. Märkimisväärseks tendentsiks töökohti vahetamisel on jälgitav just tarkvara arendajate maailmas. Seepärast edasine jutt läheb tarkvara arendajatest.

Lähtuvalt sellest, kuidas tarkvara arendajad suhtuvad oma töösse, võib nimetada põhilisi põhjusi, miks nad nii tihti vahetavad oma töökohti. Nendele, kelle jaoks on esimesel kohal raha teenimine, töövahetuse põhuseks osutub tihti tahtmine teenida rohkem, motivatsioonipaketti vaene sisu, boonuste puudumine tööandja poolt (näiteks igasugused lisakindlustused, tasuta toitumine, sporditoetused, firmasisesed ühisüritused, tööauto), motiveerimata suur töökoormus. Oluliseks peetakse ka töölepingu olemasolu (mitte tähtajalise, või töövõtulepingu). Karjeristide jaoks oluliseks peetakse karjääri kasvu, häid suhteid kolleegidega, lugupidamist ülemuse poolt, tutvusringkonna laienemist, iseseisvust, uute teadmiste omamist, ettevõte mainet. Nende võimaluste puudumine osutub tihti seda tüüpi inimeste jaoks töövahetuse põhjuseks. Kolmandat tüüpi inimesed, kelle jaoks töö on elu kutsumus, samuti peavad tähtsaks eespool nimetatuid võimalusi ning lisaks ka rohkem huvitavaid ja loomingulisi ülesandeid. Paljudes juhtumites töökoha vahetamise põhjuseks võib osutada tööalase stressi kujunemine. Stress võib tekitada näiteks ülekoormuse tõttu või siis, kui inimene ei tööta erialasel ametikohal. Stressi võib esile kutsuda ebasõbralik töökollektiiv või sobimatu ja tüütu töökoht.

Peamiste põhjuste väljaselgitamiseks oli läbiviidud küsitlus tarkvara arendajate hulgas, kes töötavad erinevates firmades.

Küsitluse tulemused

Antud teema raames me tegime anonüümse küsitluse. Küsimused olid ilma valikvastusteta mis andis võimalust vastajatele vabas vormis põhjusi kirjeldada, miks nad on töökoha vahetanud. Kahjuks, saime vaid 20 vastust, küsitluse tulemusi protsentuaalselt hinnates saab leida diagrammilt (Joonis 1). Tundub nii, et tarkvara arendajad oma töökohti eriti ei vaheta või ei tahtnud sellest teavitada.

Küsitlus oli ehitatud nii, et igaüks küsitletud isikutest saaks kolm põhjust kirjeldada.

PICTURE

Tulemused näitasid, kaks tähtsaimat töövahetuse põhjust on: palk (30%) ja igavus (30%). Palgaga seotud põhjus oli kirjeldatud nii, et inimesed ise pidid enda jaoks uusi töökohti otsima, kus saaks teenida rohkem oma endise töökoha võrreldes. Või tööandjad ise otsisid tarkvara arendajaid, tavaliselt „LinkedIn“ kaudu ning kõrgema palka pakkunud.

Igavuse põhjus oli kõvasti iseenda arendamisega seotud. Vastajad seletasid, et igapäevaselt nad on sama tegevusega tegelenud. Näiteks, arendajad tegelesid ainult nuppude funktsionaalsusega. Sellel juhul nad tundsid, et nad aga teistes valdkondades ei arene. See puudutab suuri firmasid, kus on tööülesanded rangelt jagatud meeskondade või arendajate vahel. Huvitav on see, et tarkvara arendajad, kellel algul oli töövahetuse põhjuseks stress hiljem aga vahetasid töökoha igavuse tõttu.

Järgmise põhjusena tähtsusega 15% oli ebapädev juhtimine. Siin oli seletatud, et juht ei saanud arvestada kui palju tööd tööülesanded võtavad ning arendajatel oli seetõttu pidevalt ülekoormus ja stressifoon. Siis antud põhjus oli stressiga seotud.

Ebapädevad kolleegid said 10% tähtsust. Tavaliselt oli see seotud sellega, et kogemustega tarkvara arendajad tegid oma tööülesandeid ka osaliselt ebapädevate kolleegide eest. Ning järeldusena ilmusid jälle stress ja ebameeldivad ülesanded.

Stress, tulemuste järgi sai ainult 5%. Põhjus oli selles, et küsitletud arendajad kirjeldasid põhipõhjust. Saab öelda, et ebapädev juhtimine, ebapädevad kolleegid ning ebameeldivad tööülesanded on seotud stressiga. Kuid algseks põhjuseks polnud stress, sellel juhul mingi teine põhjus stressile eelneks.

Ebameeldivad tööülesanded - 5%. Siin oli seos teiste põhjustega ka, näiteks igavusega. Kui inimene tegeleb sarnaste ülesannetega, siis talle ei meeldi neid teha ja tulemusena tuleb igavus. Kolimine 5%. See põhjus räägib ennast ise. Mõnikord inimesel on tugev soov elada välismaal või teises linnas ja nad hakkavad sealt töökoha otsima.

Edasi on põhjalikumalt kirjeldatud küsitluse käigus väljaselgitanud tarkvaraarendajate töökoha vahetamise põhjused.

Palk

Palk on üks populaarsemaid töövahetuse põhjusi tarkvara arendajate hulgas. Palgaga on setud mitmeid küsimusi, aga allpool vaatleme ainult põhilised neist.

Olukord turul

Igavus

Ebapädev juhtimine

Ebapädevad kolleegid

Stress

Ebameeldivad tööülesanded

Kolimine