Ubuntu ja Fedora töölauaversioonide võrdlus: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
Line 31: Line 31:


Mõned detailid:
Mõned detailid:
 
* '''Arendaja: '''Fedora Project (Red Hat Inc sponsoreerides).
* '''OS perekond: '''Unix-line.
* '''OS perekond: '''Unix-line.
* '''Koodimudel: '''vaba ja avatud lähtekoodiga tarkvara.
* '''Koodimudel: '''vaba ja avatud lähtekoodiga tarkvara.

Revision as of 20:55, 21 February 2010

Sissejuhatus

Tänaseks päevaks on kodukasutuses olevate operatsioonisüsteemide valik laienenud suhteliselt meeldivale tasemele. On tekkinud täiesti arvestatav kogus erinevaid võimalusi millede vahel inimesed valida saavad. Loomulikult kannab hetkel kindlalt liidrisärki Microsoft'i erinevad operatsioonisüsteemid kuid pead on tõstmas ka muud keskkonnad, seda siis Linux'i ja Appel'i näol.

Järgnev referaat proovibki kirjeldada just Linuxi töölauaversioone operatsioonisüsteemidest. Peab rõõmuga kohe mainima nende rohkust, aga paraku kõiki see referaat ei kajasta ning keskendub hetkel kahe populaarsema distributsiooni võrdlemiseks Fedora ja Ubuntu. Võimalik, et eksin siinkohal nende populaarsuse kohapealt, kuid tundub minu arvates nende kahe domineerimine hetkel olevat või siis üsna kõrgel kohal on mõlemad kasutatavuselt.

Kuna ise olen Linuxi kasutaja ning alles hiljuti avastasin ennast uut distributsiooni installides küsimuse ees: „Kas installida Fedora 12 või Ubuntu 9.10?“ Kumba eelistada tavakasutajana ning millised plussid on ühel teise ees ja vastupidi? Nendele küsimustele proovingi vastuse leida. Katsun luua võrdlusmomente kahe distro vahel jne. Peamiselt räägin just versioonidest FC 12 ja Ubuntu 9.10 ehk viimastest ametlikest reliisidest, kuid mõned võrdlused on kindlasti rohkem distributsiooni kui versiooni põhised.

Autor

Martin Leisberg
A31
mleisber@itcollege.ee

Üldine taust

Ubuntu

Ubuntu Logo

Fedora

Tegemist Red Hat'i poolt sponsoreeritava RPM baasil üldotstarbelise Linuxiga, mida arendab ja haldab Fedora Project'i kommuun. Pikem nimetus on Fedora Core millest tulnud lühend FC. Üldiseks eesmärgiks on arendada ja elavdada vabavara ning avatud lähtekoodiga tarkvara ühiselt töötava kommuunina. Eesmärgiks ei ole pelgalt ainult avatud lähtekoodiga tarkvara arendamine vaid püütakse olla selllise ideoloogia/tehnolooga tipptasemel tegija ja „rajalooja“. Näiteks selle eest räägib, et Fedora arendajad ei tee ainult koodiparandusi oma distributsioonile vaid muudavad selle avalikuks ja kättesaadavaks ka kõikidele teistele GNU/Linux distributsioonidele.

Antud süsteem on lühikese elutsükliga st kui tuleb versioon X siis seda hallatakse veel 1 kuu peale versioon X+2 ametlikku ilmumist. Kuna uus versioon antakse välja iga 6 kuu tagant on ühe versiooni ametlik haldamise aeg keskmiselt 13 kuud.

Näiteks on Linus Torvalds (linuxi kerneli looja) kasutanud just Fedora versiooni GNU/Linuxist kuna sellel olevat hea tugi PowerPC arhitektuurile, enam ta küll seda arhitektuuri ei kasuta kuid kasutab Fedora't edasi kuna on sellega. harjunud.

Samas tundub aga minu varasem oletus populaarsuse kohta olevat tõde sest veebisaidi Distrowatch andmetel on 2010 aasta alguse seisuga Fedora 12 oma suguste seas populaarsuselt teisel kohal, Ubuntu 9.10 järgi.

Fedora Standard Logo

Mõned detailid:

  • Arendaja: Fedora Project (Red Hat Inc sponsoreerides).
  • OS perekond: Unix-line.
  • Koodimudel: vaba ja avatud lähtekoodiga tarkvara.
  • Esimene riliis: 16. november 2003 (Fedora Core 1).
  • Keeled: mitmekeelne.
  • Uuendamine: Yum.
  • Paketihaldur: RPM.
  • Toetatavad platvormid: IA-32, X86-64, PowerPC.
  • Vaikimisi kasjutajaliides: Gnome.
  • Litsents: GNU GPL ja muud varieeruvad.

Ajalugu

Ennem kui liigume detailsema ja tehnilisema poole juurde on mõistlik teha põgusalt juttu mõlema isendi saamiseloost. Räägime ajaloost mis on mõlema puhul olukorra kujundanud just selliseks nagu see praegu on.

Ubuntu

Fedora

Kokkuvõte

Lingid

  1. Wiki Markup
  2. Fedora Project
  3. Ubuntu Home
  4. DistroWatch