WAIK: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
No edit summary
 
(14 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 1: Line 1:
== Mis see on? ==
== Lühitutvustus ==
Windows Automated Installation Kit (Windows AIK või WAIK) on vahendi kogumik  ja tehnoloogiat tootnud Microsoft, mille eesmärk on aidata kasutajale installeerida  Microsoft Windows operatsioonisüsteemi arvutil või  VHD-l (Virtual Hard Disk).


== Ajalugu ==
WAIK ehk Windows Automated Installation Kit on tööriistakomplekt, mis sisaldab vajalikke programme Windows operatsioonisüsteemi hulgipaigalduseks. Windows AIK võimaldab lisaks kohandada Windows operatsioonisüsteem vastavalt isiklikele või korporatiivsetele nõudmistele (sh spetsiifiliste programmide, draiverite, keelepakkide eelinstallimine jms) ning hallata WIM’e (Windows Installation Format). WAIK sisaldab ka vajalikku dokumentatsiooni.


* '''Windows AIK Version 1.0''' – olirealiseeritud Windows Vista versiooniga.  ''Tööriistad:'' Windows SIM, SysPrep, ImageX, WinPE v2.0.
* '''Windows AIK Version 1.1''' – olirealiseeritud Windows Vista SP1 ja Windows Server 2008 versioonitega. ''Uuedtööristad: '' PostReflectja VSP1Cln. WinPE oliuuendatud 2.1 versiooniks.
* '''Windows AIK Version 2.0''' – olirealiseeritud Windows 7 versioonitega. ''Uuedtööriistad:'' DISM, USMT.  WinPE oliuuendatud 3.0 versiooniks.


== Tööriistadjanendefunktsioonid ==
== WAIK'i ajalugu ==


* '''Windows PE''' – installeeremise keskkond, kus toimub *.WIM faili loomine ja tema järgnev avamine.
* '''WAIK 1.0 - '''lasti välja paralleelselt Windows Vistaga. 1.0 versioon sisaldas: Windows System Image Manager (Windows SIM), SysPrep, ImageX ja WinPE v2.0 (Windows Preinstallation Environment).  
Windows PE oli arendatud Windows installeeremiseks „tühisel” arvutil. Enne administraatorid kasutasid MS-DOS arvuti valmistamiseks, mis kehtestati palju piirangut.
* '''WAIK 1.1 - '''lasti välja paralleelselt Windows Server 2008, Windows Vista SP1’ga. 1.1 versioon sisaldas lisaks eelmistele: PostReflect, VSP1Cln ning WinPE v2.1 (mida sai v2.0’ist rohkem kohandada).
Windows PE 2.0 esindab cut-alla versiooni OS Win32, ehitatud Vista tuumi baasil, töötab kaitstud režiimis piiratud hulka teenuseid. Kõige ebamugavam piirang PE 2.0 süsteemil on RAM-mälu kontrollemine (arvuti peab sisaldama vähemalt 512 MB RAM).  
* '''WAIK 2.0 - '''lasti välja pralleelselt Windows 7 beetaversiooniga. 2.0 versioon sisaldas: WinPE v3.0 AeroSnaps lisa, USMT (User State Migration Tool) ning asendas mitmed eelnevad tööriistad, sh PEImg ja IntlCfg, DISM’iga (Deployment Image Servicing and Management).  
* '''ImageX''' – annab võimalust kirjutada, muuta või rakendada WIM-faili
* '''WAIK 3.0 - '''on sisuliselt praktiliselt sama mis WAIK 2.0. WAIK’i versiooninumbrit uuendati peamiselt Windows 7 SP1’e väljalaske tõttu.  
* '''WDS''' – võrguserver, millega kasutaja saab installeerida Windows kaugelt (lokaalsevõrgu abil)
* '''SIM''' – installeeremise despetser, mis annab võimaluse luua ning kontrollida Windows installeerimisi failide graafilises interfeisis.
* '''Pkgmgr.exe''' – pakki despetser.


== WIM fail ==
WIM tõlgitakse nagu Windows Imaging („Täht M midagi ei tähista, aga formaat *.wi näeks välja natuke imelikult” – ütlevad Microsofti programmeerijad.) WIM fail ei saa mingit piirangut. Näiteks, kõik Windows Vista versioonid saavad olla ühes WIM-failis. Samal ajal, oluline omadus WIM-is on failide klooneeremisejälitus. WIM ei sõltu HAL tasemest, aga on vaja teha erinevad WIM failid erinevatele protsessori arhitektuuridele (32 või 64 biitne platvorm).
WIM-faili huvitav tingimus on andmete kokkusurumine erinevatele tüübidele. Maksimaalne kokkusurumine annab vähem, kui faili suurus, aga võtab palju aega instaleeremiseks. Samal ajal, kokkusurumise äramuutmine annab kiiretinstalleerimist, aga faili suurus tuleb maksimaalseks.


== WIM loomiseprotsess ==
== WAIK’i peamised koostisosad ==


# ''Eelinstallikeskkonna planeerimine.'' Annab tausta infot erinevate Windows kasutuselevõtu stsenaariumidele. Selle punkti abil  saab vaadata, kuidas aidata teil planeerida ja kujundada oma eelinstallikeskkonna protsessi.
# ''Eelinstallikeskkonna ettevalmistamine.'' Käesolev lõik kirjeldab, kuidas luua oma kasutuselevõtu keskkonda. Review aitab  neid teemasid mõista süsteemi nõuded ja soovitatavates koosseisudes oma eelinstallikeskkonna keskkond.
# ''Eelinstallikeskkonna häälestus.'' Kirjeldab, kuidas lisada kohandusi Windowsi installi. Review Customization Walkthroughs jaoks on  samm-sammult juhiseid, ühiste ülesannete täitmiseks. See punkt sisaldab ühise  konfiguratsiooni seotud ülesandeid, sealhulgas haldus Device Drivers for Windows ning hallata keelepaketid Windowsi jaoks.
# ''Image avamine.'' Annab juhiseid, kuidas luua ja kasutada Windowsis  uusi arvuteid. Need teemad annavad kirjeldada stsenaariume kasutades Windows PE, ImageX ja muud kasutuselevõtu tehnoloogiad. Mitmed walkthroughs on ette nähtud ühise kasutamise ülesanded Deployment Walkthroughs osa.
# ''Image hooldus.'' Kirjeldab teenuse Windows Image. Selle punkti läbi saab  vaadata ning  mõista, kuidas pakendeid, MSIS ja muud uuendused on kohaldatud Windows Imagi. Kasuta teema kiirtutvustust: Teenindus on monteeritud Windows Image mõiste, kuidas kasutada Package Manager.


== Autor ==
*'''Windows PE (WinPE) – '''on väga limiteeritud kergversioon Windows XP, Windows Server 2003, Windows Vista, Windows 7 või Windows 2008 R2’st, mida peamiselt kasutatakse tööjaamade ja serverite hulgipaigalduseks. WinPE oli algselt mõeldud 32-, või 64-bitiseks asenduseks MS-DOS’ile Windowsi installatsioonifaasis.
Sergei Gorjunov A21
'''WinPE peamised kasutusrollid:'''
 
#Tööjaamade ja serverite hulgipaigaldus ettevõtetes või süsteemitootjate poolt eelinstalleeritud operatsioonisüsteemidega arvutitesse.
#Taastusplatvormina 32-, või 64-bitistele taastusprogrammidele nt Winternals ERD Commander või Windows RE (Windows Recovery Environment).
#On platvormiks 32-, või 64-bitistele kolmanda osapoole ketta kloonimise utilliitidele.
 
 
'''WinPE 3.0: '''
 
[[File:winpe.jpg|600px]]
 
 
*'''SIM (Windows System Image Manager) – '''on tööriist, mille abil saab luua ja hallata nn vastusefaile Windows Vistale ja uuematele Windows’itele operatsioonisüsteemi installatsiooni automatiseerimiseks. Vastusefail on XML formaadis dokument, kus on ära kirjeldatud operatsioonisüsteemi installatsiooni käigus vajalikud väärtused sh operatsioonisüsteemi keel, kellaaeg, kõvaketaste partitsioonideks jagamine ning muud sätted. Vastusefaili modifitseerides saab operatsioonisüsteemiga koos ka installeerida muud lisatarkvara, draivereid, keelepakette, kommertstarkvara jne. SIM vahetas välja WAIK’is vanema Setup Manager’i kuna Windows XP installatsioon ei toeta XML formaadis vastusefaile.
 
 
'''Vastusefaili loomine Windows System Image Manager'is: '''
 
[[File:WSIM.jpg|600px]]
 
 
*'''Sysprep (System Preparation Tool) – '''on tööriist, mis valmistab operatsioonisüsteemi ette kloonimiseks. Installeeritud Windows operatsioonisüsteemil on mitmeid unikaalseid teistest installatsioonidest eristavaid parameetreid nt arvuti nimi, tootevõti, domeenikuuluvus, SID (Security ID). Sysprep eemaldab kõik need parameetrid, mis ei ole jagatavad teiste arvutitega.
Sysprep’i käivitamine toimub käsuga:
sysprep /oobe /generalize /reboot
Windows 7 ja Windows Server 2008 R2 operatsioonisüsteemidel on Sysprep vaikimisi installeeritud ning asub kaustas /Windows/System32/Sysprep.
 
 
'''Sysprep graafilisest kasutajaliidesest: '''
 
[[File:sysprep.jpg|600px]]
 
 
'''Sysprep Windowsi käsurealt: '''
 
[[File:sysprepcli.jpg]]
 
 
*'''ImageX – '''on Windowsi käsureal põhinev tööriist, millega saab luua, modifitseerida ja paigaldada Windowsi kujutisfaile (WIM - Windows Imaging Format).
ImageX’i abil kettast C WIM’i loomine ketta D kausta „media“ (võti „verify“ kontrollib kujutisfaili loomise lõpus vigade ja/või korduvate failide olemasolu):
imagex /capture C: D:\media\Windows.wim "Windows" /verify
 
 
'''Näide - kujutisfaili loomise protsess käsurealt: '''
 
[[File:imagexcapture.jpg]]
 
 
ImageX’i abil tehtud kujutisfaili paigaldamine D kettalt C kettale („1“ Windows.wim lõpus näitab antud kujutisfailis oleva kettakujutise järjekorranumbrit):
imagex /apply D:\media\Windows.wim 1 C:\ /verify
 
 
*'''USMT (User State Migration Tool) – '''on Windowsi käsureal põhinev tööriist, mille abil saab kopeerida arvutikasutajate failid ja sätted ühelt Windowsil põhinevalt arvutilt teisele. USMT on peamiselt mõeldud IT-professionaalidele skripteeritud andmete migratsioonide tarbeks suuremates korporatiivsetes keskkondades. Tavakasutajatele soovitatakse pigem graafilise kasutajaliidesega Windows Easy Transfer’i. USMT migreerib faile ja sätteid Windows 2000, Windows XP, Windows Vista ja Windows 7 vahel. Failide ja sätete migratsioon 32-bitiselt operatsioonisüsteemilt 64-bitisele süsteemile on toetatud, kuid 64-bitiselt 32-bitisele mitte. USMT migreerib peamiselt: kasutajakontosid, Windows’i sätteid, interneti sätteid, programmide/aplikatsioonide sätteid, e-posti sätteid, sõnumeid ja kontakte, erinevaid faile ja kaustu, sh fotod, muusikafailid ja videod.
 
 
'''USMT versioonid: '''
 
#USMT 2 – Toetatud operatsioonisüsteemid: Windows 98, Windows NT 4.0, Windows 2000 Professional, Windows XP ja Windows XP Professional x64.
#USMT 3 – Toetatud operatsioonisüsteemid: Windows 2000 Professional, Windows XP, Windows XP Professional x64, Windows Vista kõik 32- ja 64-bitised versioonid.
#USMT 4 – Toetatud operatsioonisüsteemid: Windows XP SP3, Windows XP Professional x64, Windows Vista, Windows Vista SP1 ja Windows 7 kõik 32- ja 64-bitised versioonid.
 
== Kasulikud lingid ==
 
 
*WAIK 3.0 - http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=5753
 
*Building a simple answer file using Windows SIM - http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc749317%28WS.10%29.aspx
 
*Create a Bootable Windows PE RAM Disk - http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd799303%28WS.10%29.aspx
 
*Capturing images by using ImageX - http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd744320%28WS.10%29.aspx
 
*Apply images by using ImageX - http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd744531%28WS.10%29.aspx
 
*Step-by-step guide for using USMT - http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd883247%28WS.10%29.aspx
 
 
== Kasutatud materjalid ==
 
 
*http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd349343%28WS.10%29.aspx
 
*http://www.e-ope.ee/_download/euni_repository/file/1345/3MicrosoftWindows7Hulgipaigaldus.zip/windows_automated_installation_kit.html
 
*http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd744531%28WS.10%29.aspx
 
*http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc766093%28WS.10%29.aspx
 
 
'''Autor'''
 
Teet Saar A22
 
Kõik pildid on ise genereeritud.

Latest revision as of 17:09, 20 October 2011

Lühitutvustus

WAIK ehk Windows Automated Installation Kit on tööriistakomplekt, mis sisaldab vajalikke programme Windows operatsioonisüsteemi hulgipaigalduseks. Windows AIK võimaldab lisaks kohandada Windows operatsioonisüsteem vastavalt isiklikele või korporatiivsetele nõudmistele (sh spetsiifiliste programmide, draiverite, keelepakkide eelinstallimine jms) ning hallata WIM’e (Windows Installation Format). WAIK sisaldab ka vajalikku dokumentatsiooni.


WAIK'i ajalugu

  • WAIK 1.0 - lasti välja paralleelselt Windows Vistaga. 1.0 versioon sisaldas: Windows System Image Manager (Windows SIM), SysPrep, ImageX ja WinPE v2.0 (Windows Preinstallation Environment).
  • WAIK 1.1 - lasti välja paralleelselt Windows Server 2008, Windows Vista SP1’ga. 1.1 versioon sisaldas lisaks eelmistele: PostReflect, VSP1Cln ning WinPE v2.1 (mida sai v2.0’ist rohkem kohandada).
  • WAIK 2.0 - lasti välja pralleelselt Windows 7 beetaversiooniga. 2.0 versioon sisaldas: WinPE v3.0 AeroSnaps lisa, USMT (User State Migration Tool) ning asendas mitmed eelnevad tööriistad, sh PEImg ja IntlCfg, DISM’iga (Deployment Image Servicing and Management).
  • WAIK 3.0 - on sisuliselt praktiliselt sama mis WAIK 2.0. WAIK’i versiooninumbrit uuendati peamiselt Windows 7 SP1’e väljalaske tõttu.


WAIK’i peamised koostisosad

  • Windows PE (WinPE) – on väga limiteeritud kergversioon Windows XP, Windows Server 2003, Windows Vista, Windows 7 või Windows 2008 R2’st, mida peamiselt kasutatakse tööjaamade ja serverite hulgipaigalduseks. WinPE oli algselt mõeldud 32-, või 64-bitiseks asenduseks MS-DOS’ile Windowsi installatsioonifaasis.

WinPE peamised kasutusrollid:

  1. Tööjaamade ja serverite hulgipaigaldus ettevõtetes või süsteemitootjate poolt eelinstalleeritud operatsioonisüsteemidega arvutitesse.
  2. Taastusplatvormina 32-, või 64-bitistele taastusprogrammidele nt Winternals ERD Commander või Windows RE (Windows Recovery Environment).
  3. On platvormiks 32-, või 64-bitistele kolmanda osapoole ketta kloonimise utilliitidele.


WinPE 3.0:


  • SIM (Windows System Image Manager) – on tööriist, mille abil saab luua ja hallata nn vastusefaile Windows Vistale ja uuematele Windows’itele operatsioonisüsteemi installatsiooni automatiseerimiseks. Vastusefail on XML formaadis dokument, kus on ära kirjeldatud operatsioonisüsteemi installatsiooni käigus vajalikud väärtused sh operatsioonisüsteemi keel, kellaaeg, kõvaketaste partitsioonideks jagamine ning muud sätted. Vastusefaili modifitseerides saab operatsioonisüsteemiga koos ka installeerida muud lisatarkvara, draivereid, keelepakette, kommertstarkvara jne. SIM vahetas välja WAIK’is vanema Setup Manager’i kuna Windows XP installatsioon ei toeta XML formaadis vastusefaile.


Vastusefaili loomine Windows System Image Manager'is:


  • Sysprep (System Preparation Tool) – on tööriist, mis valmistab operatsioonisüsteemi ette kloonimiseks. Installeeritud Windows operatsioonisüsteemil on mitmeid unikaalseid teistest installatsioonidest eristavaid parameetreid nt arvuti nimi, tootevõti, domeenikuuluvus, SID (Security ID). Sysprep eemaldab kõik need parameetrid, mis ei ole jagatavad teiste arvutitega.

Sysprep’i käivitamine toimub käsuga:

sysprep /oobe /generalize /reboot

Windows 7 ja Windows Server 2008 R2 operatsioonisüsteemidel on Sysprep vaikimisi installeeritud ning asub kaustas /Windows/System32/Sysprep.


Sysprep graafilisest kasutajaliidesest:


Sysprep Windowsi käsurealt:


  • ImageX – on Windowsi käsureal põhinev tööriist, millega saab luua, modifitseerida ja paigaldada Windowsi kujutisfaile (WIM - Windows Imaging Format).

ImageX’i abil kettast C WIM’i loomine ketta D kausta „media“ (võti „verify“ kontrollib kujutisfaili loomise lõpus vigade ja/või korduvate failide olemasolu):

imagex /capture C: D:\media\Windows.wim "Windows" /verify 


Näide - kujutisfaili loomise protsess käsurealt:


ImageX’i abil tehtud kujutisfaili paigaldamine D kettalt C kettale („1“ Windows.wim lõpus näitab antud kujutisfailis oleva kettakujutise järjekorranumbrit):

imagex /apply D:\media\Windows.wim 1 C:\ /verify


  • USMT (User State Migration Tool) – on Windowsi käsureal põhinev tööriist, mille abil saab kopeerida arvutikasutajate failid ja sätted ühelt Windowsil põhinevalt arvutilt teisele. USMT on peamiselt mõeldud IT-professionaalidele skripteeritud andmete migratsioonide tarbeks suuremates korporatiivsetes keskkondades. Tavakasutajatele soovitatakse pigem graafilise kasutajaliidesega Windows Easy Transfer’i. USMT migreerib faile ja sätteid Windows 2000, Windows XP, Windows Vista ja Windows 7 vahel. Failide ja sätete migratsioon 32-bitiselt operatsioonisüsteemilt 64-bitisele süsteemile on toetatud, kuid 64-bitiselt 32-bitisele mitte. USMT migreerib peamiselt: kasutajakontosid, Windows’i sätteid, interneti sätteid, programmide/aplikatsioonide sätteid, e-posti sätteid, sõnumeid ja kontakte, erinevaid faile ja kaustu, sh fotod, muusikafailid ja videod.


USMT versioonid:

  1. USMT 2 – Toetatud operatsioonisüsteemid: Windows 98, Windows NT 4.0, Windows 2000 Professional, Windows XP ja Windows XP Professional x64.
  2. USMT 3 – Toetatud operatsioonisüsteemid: Windows 2000 Professional, Windows XP, Windows XP Professional x64, Windows Vista kõik 32- ja 64-bitised versioonid.
  3. USMT 4 – Toetatud operatsioonisüsteemid: Windows XP SP3, Windows XP Professional x64, Windows Vista, Windows Vista SP1 ja Windows 7 kõik 32- ja 64-bitised versioonid.

Kasulikud lingid


Kasutatud materjalid


Autor

Teet Saar A22

Kõik pildid on ise genereeritud.