Windows 7

From ICO wiki
Revision as of 22:29, 11 October 2010 by Kakukk (talk | contribs)
Jump to navigationJump to search

Lühitutvustus

Windows 7 on Microsoft Windowsi operatsioonisüsteemi uusim väljalase, mis jõudis avalikkuse ette 22. oktoobril, 2009. aastal. See on kiire, lihtsasti kasutatav ning võrreldes varasemate windowsidega, on sellele lisandunud uusi ja elu mugavamaks tegevaid funktsioone. Windows 7's kasutatakse Windows Vista arhitektuuri ja tuuma (kernel'it) ning seega võib öelda, et ta tegelikult ongi Windows Vista täiendatud ja arendatud operatsioonisüsteem.

Miinimumnõuded

  • 1GHz protsessor (32 -või 64-bit)
  • 1GB füüsilist mälu (RAM)
  • 16GB vaba ruumi kõvakettal
  • Graafikakaardil ehk videokaardil peab olema DirectX 9 graafikatugi + WDDM 1.0 või kõrgema draiveritugi + 128MB videomälu—Aero kasutajaliidese jaoks.
  • DVD-R/W kettaseade (Windows 7't saab installeerida ka USB mälupulga abil)


Windowsi 32-bitise ja 64-bitise operatsioonisüsteemi erinevus:

Windows 7'me operatsioonisüsteemi on võimalik muretseda endale nii 32 kui ka 64 bitisena. Nende vahe seisneb selles, kuidas arvuti protsessor (ehk CPU) teavet käsitseb. 64-bitine operatsioonisüsteem suudab suurt mäluhulka kasutada efektiivsemalt kui 32-bitine operatsioonisüsteem, sest mitme programmi korraga töötamise ja nende sagedase vaheldumisi aktiveerimise korral on arvuti reageerimisaeg 64-bitises süsteemis kiirem. Kui soovitakse installida 64-bitist versiooni, tuleks arvestada sellega, et tarvis on piisavalt võimsat protsessorit, mis ka suudaks seda 64-bitist versiooni töökorras hoida. 64-bitisel operatsioonisüsteemil on eelised, kuid need ilmnevad kõige paremini alles siis, kui arvutisse on installitud suur hulk, vähemalt 4 GB või rohkem, muutmälu (RAM-i). Suur erinevus seisneb ka selles, et kui mõni programm on mõeldud kasutamiseks spetsiaalselt Windowsi 64-bitise versiooniga, siis see 32-bitisega ei tööta, kuid vastupidiselt programme, mis on mõeldud kasutamiseks 32-bitise versiooniga, töötavad ka 64-bitise versiooniga.


Väljaanded ning nende erinevused

Väljaanded ning nende erinevused:

  1. Windows 7 Starter: Windows 7'me lihtsaim ja odavaim versioon. Kättesaadav vaid 32- bitisena ning seda pole võimalik osta jaemüügist, vaid saab arvutiga ostes kaasa. Ainult Home Group'i ühinemise võimalus ja puudub "Taskbar Previews" ja "Aero Peek".
  2. Windows 7 Home Basic: Saadaval ainult arenguriikides ning sellel puuduvad Aero UI täiustused.
  3. Windows 7 Home Premium: Mõeldud kodukasutajatele. Omab täielikku Windows Aero tuge ning sisaldab Aero UI täiendusi (Screen Docking, Windows Peeking jne. Windows 7 Home Premium on multipuute võimalustega (Multi-Touch).
  4. Windows 7 Professional: Ette nähtud ärikasutajatele. Sellel versioonil on Windows Server Domain ja Remote Desktop Server tugi.
  5. Windows 7 Enterprise: Windows ärikasutajatele, mida müüakse hulgalitsentsiga(microsoft software assurance ja enterprise advantage). Sisaldab Windows 7 Professional versiooni kõiki vahendeid.
  6. Windows 7 Ultimate: See versioon sisaldab kõiki windows 7'me funktsionaalsusi.Võrreldes Enterprise'iga on Ultimate kättesaadav ka karbitootena ja kodukasutajale.

Väljaannete võrdlustabeli leiad siit: https://wiki.itcollege.ee/index.php/Windows_7_n%C3%B5uded_riistvarale_ja_erinevad_v%C3%A4ljaanded_%28Editions%29

Mis on uut?

  • Tööriistariba on ümber kujundatud ning on loodud uued lahendused. Nimelt pakub nüüd Windows 7 nii veebilehekülgede, dokumentide kui ka videoklippide pisipiltide eelkuvamisvõimalust. Taskbar kannab nüüd uut nimetust: SuperBar. Paremad pisipiltide eelvaated, hõlpsamini nähtavad ikoonid ja veel erinevaid kohandamise viise.
  • HomeGroup: Windows 7's on nüüd põhilised võrguülessanded koondatud ühteainsasse kasutajaliidesesse, mida kutsutaksegi HomeGroup'ks. Selle abil on väga lihtne jagada koduvõrgus olevate arvutite vahel dokumente, digitaalset meediat ja ka printerit.
  • Windows 7 Device Stage: Näitab kõigi arvutitega ühendatud seadmete (näiteks kaamerate ja mobiiltelefonite) staatust. Muudab lihtsamaks nende sünkroniseerimise ja haldamise, olles ise ühenduses ka tootja veebisaitidega. Devise Stage likvideerib vajaduse laadida alla kolmandate firmade programme, selleks et teatud seadet saaks arvutiga ühendada ja kasutada. (Vanemat tüüpi seadmed ei toeta seda Device Stage uut vahendit.)
  • Snap: Kui lohistada avatud aken ekraani ülemise serva vastu, siis maksimeeritakse ekraan täissuuruseni ning sama juhtub ka akna vasakule ja paremale lohistamisel. Kahe erineva „akna“ vedamine erinevate ekraani äärte juudre võimaldab neid korraga kõrvuti vaadelda.
  • Shake: Kui mitu akent on avatud, siis on võimalik aknale vajutades ning hiirt raputades kõiki teisi aknaid vähendada tööriistaribale ning hiirt uuesti raputades suurendatakse teised aknad tööriistaribalt uuesti üles.
  • Internet Explorer 8: Microsofti kõige kiirem, lihtsam ja turvalisem veebilehitseja, mis pakub selliseid omadusi nagu näiteks Instant Search, kiirendid ning Web Slices.
  • Kiiremini sisse-välja lülitamine: Windows 7 on disainitud palju kärmemaks ja on alati valmis kasutamiseks. Näiteks puhkereziimi puhul ekraan läheb puhkereziimi ning taastub sellest samuti väga kiirelt.
  • Windows Touch: Võimaldab kontrollida arvutit puutetundlike ekraanide abil, kasutades nii sõrmi kui ka mitmesõrme viipeid. Toetab multipuuteekraane.
  • PlayTo: Kasutajad saavad kuulata jooksvalt muusikat ning vaadata näiteks pilte Xbox 360 konsooli abil, mis on ühendatud televiisoriga.
  • Interneti-TV: Uus sisu ning parandatud kasutajaliides muudab lihtsaks televiisorijaamade vaatamise arvuti abil.
  • Offline Files’i abiga saab töötada ilma veebiühenduseta ning automaatselt sünkroniseerida oma koduarvuti ja töökoha võrgu dokumente.
  • Leiab kiiremini üles USB seadmed.
  • Aku peab kauem vastu.
  • Windows otsing: Operatsioonisüsteemis Windows 7 tulevad otsingutulemused rutem esile. Samuti on märkimisväärselt kiire otsingutulemuste sortimine ja rühmitamine.
  • Windows 7'me installeerimine on muudetud kõikide kasutajate jaoks väga mugavaks ja lihtsaks.


Kasutatud kirjandus

  1. http://www.am.ee/node/807
  2. http://landfield.pri.ee/Windows_7/Win7_uued.html
  3. http://landfield.pri.ee/Windows_7/Win7_Versioonid.html
  4. http://windows.microsoft.com/et-EE/windows7/products/features
  5. http://windows.microsoft.com/et-EE/windows7/32-bit-and-64-bit-Windows-frequently-asked-questions
  6. http://windows.microsoft.com/et-EE/windows7/understanding-hardware-and-software-for-64-bit-windows


Autor

Katrin Kukk A22