Traceroute: Difference between revisions

From ICO wiki
Jump to navigationJump to search
Imitt (talk | contribs)
Imitt (talk | contribs)
 
(64 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 1: Line 1:
[[Category: Operatsioonisüsteemide administreerimine ja sidumine]]
[[Category: Operatsioonisüsteemide administreerimine ja sidumine]]


Süntaks:
<pre>kill [-s signaali nimi] [-n signaali number] [-signaali nimi] %töönumber või pid</pre>
<pre>kill -l [exit_status]</pre>


Igale signaalile vastab mingi number, mida saab ''kill'' käsuga välja kutsuda. Signaalide ja nende funktsioonide kohta leiab rohkem infot ''signal'' manuaalist.
Selleks, et kutsuda välja mingi signaal mingi protsessi suhtes, tuleb sisestada võtmeks signaali number või signaali nimi.


''SIGTERM'' on käsk, mis lubab programmil enne oma toimetused lõpetada ning alles siis sulguda. Kuid programmi händler võib olla tehtud ka niimoodi, et käsku
==Sissejuhatus==
hoopis eiratakse.
 
Selle käsu edastamiseks on neli erinevat võimalust.
Programm Traceroute on lihtne [[Linux|Linuxi]]/[[Unix|Unixi]] käsurea tööriist, mis võimaldab tutvuda paketi liikumise teega läbi võrgu. Traceroute utiliidi abil saab jälgida, millistest võrgusõlmedest käib kahe punkti vahel toimuv liiklus läbi. [[Windows|Windowsi]] keskkonnas on sama tööpõhimõttega programm [[Tracert]]. Sarnase funktsionaalsusega programm Linuxi keskkonnas on [[Tracepath]].
 
== Kasutusala==
Kui võrguühenduses on ilmnenud probleem, kasutatakse programmi ühenduvuse testimiseks tihti esimesena [[Ping|Ping]] programmi. Kui Ping annab tulemuseks ühenduse puudumise, on mõistlik järgnevalt kasutada Traceroute'i. Võrreldes Pingiga, mis näitab ühenduse olemasolu ja selle kiirust, on Traceroute võrguühenduse vea otsimisel põhjalikum tööriist. Traceroute on võrguühenduse testimise programm, mis suudab ära tunda, millise võrgu segmendini on ühendus olemas (kuni punktini, kus tekib probleem). Lisaks näitab programm täpselt, millist teed pidi pakid on liikunud.[http://www.us.ntt.net/downloads/papers/Traceroute_whitepaper_052006.pdf] Tänu nendele omadustele on Traceroute väga kasulik tööriist, mis võimaldab leida täpse võrgusõlme, milles viga esineb.
 
==Tööpõhimõte==
Traceroute kasutab andmevahetuseks vaikimisi [[UDP]] protokolli ning asjaolu, et kui IP-pakk läbib võrgusõlme, vähendatakse päises olevat TTL väärtust ühe võrra. Kusjuures kui võrgusõlme jõuab pakett, mille TTL väärtus on üks, saadetakse tagasi [[ICMP]] vastus.
 
  icmp: time exceeded in-transit
 
Esimese paketi TTL on väärtusega 1 ning 'icmp: time exceeded in-transit' saadakse oma LAN’i default gateway'lt. Järgmise paketi TTL seatakse 2 ning 'icmp: time exceeded in-transit' saadakse järgmises võrgu sõlmpunktis asuvalt ruuterilt jne kuni lõpuks UDP puhul saadakse sihtpunktilt vastuseks. UDP asemel on võimalik kasutada ka ICMP või [[TCP]] protokolli, aga UDP annab praktikas kõige paremaid tulemusi.[http://kuutorvaja.eenet.ee/wiki/Võrgudiagnostika]
 
==Süntaks ja parameetrid==
 
 
Süntaks:[http://linux.die.net/man/8/traceroute ]
<pre>traceroute [parameeter] [parameeter 2] [lehekülje nimi või ip aadress]</pre>


Protsessi 1234 tapmine ''SIGTERM'' käsuga:
<pre>kill -15 1234</pre>
<pre>kill -term 1234</pre>
<pre>kill -s term 1234</pre>
<pre>kill 1234</pre>


Viimasest järeldub, et kui parameetreid mitte lisada rakendatakse ''Kill'' käsu puhul vaikimisi ''SIGTERM'' signaal.
Järgnevalt annan ülevaate põhilistest „Traceroute'i“ parameetritest:


==Sissejuhatus==
<pre>tracroute --help  </pre>
Tulemus: Väljastab Traceroute'i lisainformatsiooni.
   
<pre>traceroute -4 www.itcollege.ee</pre>    
Tulemus: Programm kasutab IPv4 protokolli (vaikimisi valitud)


<pre>traceroute -6 www.itcollege.ee</pre>    
Tulemus:Programm kasutab Ipv6 protkolli.


Programm „Traceroute“ on lihtne käsurea tööriist, mis võimaldab  tutvuda paketi liikumise teega läbi võrgu. Traceroute utiliidi abil saab jälgida, millistest võrgusõlmedest käib kahe punkti vahel toimuv liiklus läbi.


<pre>traceroute -n www.itcollege.ee</pre>    
Tulemus: Väljastatakse ainult IP aadressid, ilma nimedeta.


==Tööpõhimõte==
Traceroute kasutab andmevahetuseks vaikimisi UDP protokolli ning asjaolu, et kui IP pakett läbib võrgusõlme, siis vähendatakse päises olevat TTL väärtust ühe võrra kusjuures kui võrgusõlme jõuab pakett, mille TTL väärtus on üks, siis saadetakse tagasi ICMP vastus


  icmp: time exceeded in-transit
<pre>traceroute -q 1 www.itcollege.ee</pre>    
Tulemus: Igassse võrgusõlme saadetakse 1 pakett (vaikimisväärtus on 3)


Esimese paketi TTL on väärtusega 1 ning 'icmp: time exceeded in-transit' saadakse oma LAN’i default gateway'lt . Järgmise paketi TTL seatakse 2 ning 'icmp: time exceeded in-transit' saadakse järgmises võrgu sõlmpunktis asuvalt ruuterilt jne kuni lõpuks UDP puhul saadakse sihtpunktilt vastuseks


icmp: 172.168.1.1 udp port 33443 unreachable
<pre>traceroute -I www.itcollege.ee</pre>    
Tulemus: Kasutatakse ICMP pakette UDP asemel.


UDP asemel on võimalik kasutada ka ICMP või TCP protokolli, aga UDP annab praktikas kõige paremaid tulemusi. Toome näite kasutades ICMP protokolli kuna liiklust sisaldavas võrgus on tulemust nii parem näha ja esitada. Ütleme arvuti ühes promptis


<pre>traceroute -T www.itcollege.ee</pre>    
Tulemus: Kasutatakse TCP pakette UDP asemel.


==Näited==


[[File:itc.PNG ]]
<pre>traceroute -z 2 www.itcollege.ee</pre>    
Tulemus:Programm teeb kahesekundilise pausi iga saadetud paketi vahel.


Väljundis esitatakse järjekorras kõigi võrgusõlmede aadressid, mida pakett läbib sihtpunkti jõudmiseks; täpsemalt, need on võrgusõlmpunktide traceroute kasutaja poolsete võrguseadmede aadressid


[[File:pikk.PNG]]
<pre>traceroute -f 4 www.itcollege.ee</pre>    
Tulemus: Algväärtus TTL=4, vaikimisi on see 1.


Iga aadressi järel esitatakse vastuse tagasijõudmiseks kulunud aeg, kusjuures aeg esitatakse iga rea kohta eraldi st viimase rea aeg ei ole kõige aegade summa (antud juhul on see ka selgesti näha, et mingil põhjusel jõudis viimase hosti juurest vastus kiiremini tagasi kui eelviimasest)


[[File:viga.PNG]]
<pre>traceroute -m 55 www.itcollege.ee</pre>    
Tulemus: TTL maksimum väärtus, vaikimisi on see 30.


Kui programm ei saa vastust väljastab ta *
<pre>traceroute -w 3 www.itcollege.ee</pre>    
Tulemus: Kui kaua paketti oodatakse, vaikimisi on aeg 5 sek.


==Näited==


==Võimlused==
[[File:itc.PNG ]]


Järgnevalt annan ülevaate põhilistest „Traceroutei“ lisa võimlustest 
Väljundis esitatakse järjekorras kõigi võrgusõlmede aadressid, mida pakett läbib sihtpunkti jõudmiseks; täpsemalt, need on võrgusõlmpunktide Traceroute'i kasutaja poolsete võrguseadmede aadressid


--help    
[[File:pikk.PNG]]
- 4                         IPv4 vaikimisi on Ipv4 kasutatav protkoll


-6     kasutab Ipv6 protkolli
Iga aadressi järel esitatakse vastuse tagasijõudmiseks kulunud aeg, kusjuures aeg esitatakse iga rea kohta eraldi st viimase rea aeg ei ole kõige aegade summa (antud juhul on see ka selgesti näha, et mingil põhjusel jõudis viimase hosti juurest vastus kiiremini tagasi kui eelviimasest)


-n     väljastatakse ainult ip aadressid
[[File:viga.PNG]]


-q (..)     mitu paketi saadedakse (vaikimisväärtus on 3)
Kui programm ei saa vastust väljastab ta *


-I     kasutab ICMP pakete UDP asemel
==Challenge==


-T     kastaub TCP pakete UDP asemel
Mida teevad järgnevad parameetrid ja järgnev käsk?
-z (..)     teeb (..) sekundise pausi paketide vahel


-f (..)     TTL algväärtus, vaikimisi on see 1
<pre>traceroute -n -q 1 -6 -T www.google.com</pre>


-m (..)    TTL maksimum väärtus, vaimisi on see 30
==Kokkuvõte==
Traceroute on lihtne aga võimas tööriist, mis peaks igale tulevasele administraatorile ja võrgu spetsialistile kindlasti selge olema. Artikli kirjutamine kinnistas ja laiendas autori teadmisi Traceroute'i kohta. Usun, et tulevikus hakkan antud programmi kindlasti tihti kasutama.


-w (..)     ooteaeg, vaikimis on see 5sek
==Autor ja Versioon==
Algne versioon                dets. 2012    (I Mitt)


Parandatud versioon          jaan. 2013  (I Mitt)


==Kasutatud kirjandus==
==Kasutatud kirjandus==




http://linux.die.net/man/8/traceroute
http://kuutorvaja.eenet.ee/wiki/Võrgudiagnostika


http://kuutorvaja.eenet.ee/wiki/Võrgudiagnostika
http://linux.die.net/man/8/traceroute
 
http://www.us.ntt.net/downloads/papers/Traceroute_whitepaper_052006.pdf

Latest revision as of 20:39, 8 January 2013



Sissejuhatus

Programm Traceroute on lihtne Linuxi/Unixi käsurea tööriist, mis võimaldab tutvuda paketi liikumise teega läbi võrgu. Traceroute utiliidi abil saab jälgida, millistest võrgusõlmedest käib kahe punkti vahel toimuv liiklus läbi. Windowsi keskkonnas on sama tööpõhimõttega programm Tracert. Sarnase funktsionaalsusega programm Linuxi keskkonnas on Tracepath.

Kasutusala

Kui võrguühenduses on ilmnenud probleem, kasutatakse programmi ühenduvuse testimiseks tihti esimesena Ping programmi. Kui Ping annab tulemuseks ühenduse puudumise, on mõistlik järgnevalt kasutada Traceroute'i. Võrreldes Pingiga, mis näitab ühenduse olemasolu ja selle kiirust, on Traceroute võrguühenduse vea otsimisel põhjalikum tööriist. Traceroute on võrguühenduse testimise programm, mis suudab ära tunda, millise võrgu segmendini on ühendus olemas (kuni punktini, kus tekib probleem). Lisaks näitab programm täpselt, millist teed pidi pakid on liikunud.[1] Tänu nendele omadustele on Traceroute väga kasulik tööriist, mis võimaldab leida täpse võrgusõlme, milles viga esineb.

Tööpõhimõte

Traceroute kasutab andmevahetuseks vaikimisi UDP protokolli ning asjaolu, et kui IP-pakk läbib võrgusõlme, vähendatakse päises olevat TTL väärtust ühe võrra. Kusjuures kui võrgusõlme jõuab pakett, mille TTL väärtus on üks, saadetakse tagasi ICMP vastus.

 icmp: time exceeded in-transit

Esimese paketi TTL on väärtusega 1 ning 'icmp: time exceeded in-transit' saadakse oma LAN’i default gateway'lt. Järgmise paketi TTL seatakse 2 ning 'icmp: time exceeded in-transit' saadakse järgmises võrgu sõlmpunktis asuvalt ruuterilt jne kuni lõpuks UDP puhul saadakse sihtpunktilt vastuseks. UDP asemel on võimalik kasutada ka ICMP või TCP protokolli, aga UDP annab praktikas kõige paremaid tulemusi.[2]

Süntaks ja parameetrid

Süntaks:[3]

traceroute [parameeter] [parameeter 2] [lehekülje nimi või ip aadress]


Järgnevalt annan ülevaate põhilistest „Traceroute'i“ parameetritest:

tracroute --help  

Tulemus: Väljastab Traceroute'i lisainformatsiooni.

traceroute -4 www.itcollege.ee

Tulemus: Programm kasutab IPv4 protokolli (vaikimisi valitud)

traceroute -6 www.itcollege.ee

Tulemus:Programm kasutab Ipv6 protkolli.


traceroute -n www.itcollege.ee

Tulemus: Väljastatakse ainult IP aadressid, ilma nimedeta.


traceroute -q 1 www.itcollege.ee

Tulemus: Igassse võrgusõlme saadetakse 1 pakett (vaikimisväärtus on 3)


traceroute -I www.itcollege.ee

Tulemus: Kasutatakse ICMP pakette UDP asemel.


traceroute -T www.itcollege.ee

Tulemus: Kasutatakse TCP pakette UDP asemel.


traceroute -z 2 www.itcollege.ee

Tulemus:Programm teeb kahesekundilise pausi iga saadetud paketi vahel.


traceroute -f 4 www.itcollege.ee

Tulemus: Algväärtus TTL=4, vaikimisi on see 1.


traceroute -m 55 www.itcollege.ee

Tulemus: TTL maksimum väärtus, vaikimisi on see 30.


traceroute -w 3 www.itcollege.ee

Tulemus: Kui kaua paketti oodatakse, vaikimisi on aeg 5 sek.

Näited

Väljundis esitatakse järjekorras kõigi võrgusõlmede aadressid, mida pakett läbib sihtpunkti jõudmiseks; täpsemalt, need on võrgusõlmpunktide Traceroute'i kasutaja poolsete võrguseadmede aadressid

Iga aadressi järel esitatakse vastuse tagasijõudmiseks kulunud aeg, kusjuures aeg esitatakse iga rea kohta eraldi st viimase rea aeg ei ole kõige aegade summa (antud juhul on see ka selgesti näha, et mingil põhjusel jõudis viimase hosti juurest vastus kiiremini tagasi kui eelviimasest)

Kui programm ei saa vastust väljastab ta *

Challenge

Mida teevad järgnevad parameetrid ja järgnev käsk?

traceroute -n -q 1 -6 -T www.google.com

Kokkuvõte

Traceroute on lihtne aga võimas tööriist, mis peaks igale tulevasele administraatorile ja võrgu spetsialistile kindlasti selge olema. Artikli kirjutamine kinnistas ja laiendas autori teadmisi Traceroute'i kohta. Usun, et tulevikus hakkan antud programmi kindlasti tihti kasutama.

Autor ja Versioon

Algne versioon dets. 2012 (I Mitt)

Parandatud versioon jaan. 2013 (I Mitt)

Kasutatud kirjandus

http://kuutorvaja.eenet.ee/wiki/Võrgudiagnostika

http://linux.die.net/man/8/traceroute

http://www.us.ntt.net/downloads/papers/Traceroute_whitepaper_052006.pdf