Sysprep

From ICO wiki

Sissejuhatus

System Preparation Tool ehk sysprep.exe on tööriist, mille abil saab olemasolevast Windowsi paigaldusest eemaldada kõik unikaalsed parameetrid nagu näiteks tootevõtme, arvuti võrgunime, domeenikuuluvuse ning SID ehk unikaalse identifikaatori, mille abil on erinevad Windows paigaldused üksteisest eristatavad. Peale seda saab teha Windowsist image (.wim) faili näiteks ImageX või Windows Deployment Services abil ja seda rakendada uuele arvutile või arvutitele.

Sysprep0.jpg

Lühike ajalooline tagasivaade

Esmakordselt tutvustati sysprep tööriista Windows NT 4.0 op.süsteemis, hiljem Windows 2000 ja Windows XP versioonides, mis sisaldus Windows CD-l. Alates Windows Vistast on sysprep windowsi installiga kaasas ja seda ei pea mujalt hankima. Windows XP versioonis on kasutusel System Preparation Tool 2.0, aga Windows 7-s versioon 3.14.


Kuidas kasutada

Näited on tehtud Windows 7 Ultimate x86 peal.

Graafiline kasutajaliides

Sysprep11.jpg
Ava oma lokaalketas, tavaliselt C:


Sys12.jpg
Ava kaust Windows


Sys13.jpg
Ava kaust System32


Sys14.jpg
Ava kaust sysprep


Sys15.jpg
Käivita programm sysprep


Sysprep5.jpg
Avaneb üleval toodud aken. Vali Enter System Out-of-Box Experience (OOBE), kastikesse Generalize linnuke, Shutdown Options menüüst saab valida mis arvut teeb peale protsessi lõppu. Kui valikud tehtud klikka OK


Sys16.jpg
Avaneb väike aken mis hakkab tööga pihta


Käsurida

Järgnevat käsku on võimalik kasutada käsurealt:
sysprep [/oobe | /audit] [/generalize] [/reboot | /shutdown | /quit] [/quiet] [/unattend:answerfile]


/oobe - Taaskäivitab arvuti Windows Welcome režiimis, kus kasutaja saab kohandada Windowsi operatsioonisüsteemi, luua kasutaja(id) ja anda arvutile nime.


/audit - Taaskäivitab arvuti audit režiimis, kus on võimalik lisada täiendavaid draivereid või rakendusi Windowsile. Samuti saab testida Windowsi installi ennem kui see rakendatakse lõppkasutaja arvutis.


/generalize - Valmistab Windowsi installi ette image tegemiseks. Kui see valik on määratud, eemaldatakse Windowsist kõik unikaalne, et Windows läheks käima ka teiste arvutite peal.


/reboot - Taaskäivitab arvuti
/shutdown - Arvuti lülitatakse välja peale sysprep käsu lõppu
/quit - Sulgeb sysprep tööriista peale ülesande täitmist


/quiet - Käivitab sysprep käsu, kuvamata ekraanile kinnitus sõnumeid


/unattend:answerfile - Sätestab failis olevad seaded Windowsi järelvalveta paigalduses. answerfile - faili tee ja nime määrangSys21.jpg
Ava Start menüü ja otsingusse kirjuta cmd


Sys22.jpg
cmd ikooni peal tee parem klõps ja vali Run as administrator


Sys24.jpg
Avanenud aknasse kirjuta cd sysprep ja vajuta Enter


Sys25.jpg
Seejärel kirjuta sysprep /oobe /generalize /reboot ja vajuta Enter


Sys16.jpg
Avaneb väike aken mis hakkab tööga pihta


Sysprep-i protsessi kirjeldus:

  • 1. Kontrollitakse, kas Sysprep käivitub, kusjuures käivitada saab vaid administraatori õigustes ja vaid üks Sysprep-i juhtum saab korraga töötada.
  • 2. Algväärtustatakse logimine
  • 3. Sõelutakse käsurealt saadavad argumendid. Kui käsurea argumendid puuduvad või on puudulikud, siis Sysprep aken võimaldab kasutajal järgnevaid tegevusi täpsustada.
  • 4. Töödeldakse Sysprepi tegevusi, kutsutakse välja vajalikud .dll ja täitmisfailid ning seejärel lisatakse sooritatud tegevused logifaili.
  • 5. Kontrollitakse, kas kõik .dll failid on sooritanud oma ülesanded ja seejärel kas pannakse süsteem kinni või restarditakse.

Sysprep oma tegevuse käigus eemaldab Windowsi paigaldusest kõik selle, mida ei saa teiste arvutitega jagada. Nii on Sysprepi abil muudetud paigaldus installeeritav ka teistele arvutitele. Peale Sysprepi käivitamist toimub alglaadimine ja selle lõpus palutakse kasutajal sisestada kõik need parameetrid, mis Sysprepi käigus eelnevalt eemaldati ja mida Windows ise genereerida ei suuda (toote võti, võrgunimi, ajatsoon jms). Taoliste andmete küsimise vältimiseks on võimalik luua vastusefail, mis sisaldab sobivaid vastuseid.

Error

Mõningal juhul võib esineda error. Kuidas sellest vabaneda?

Kui tegemist on järgneva erroriga:

Error1.png
A fatal error occurred while trying to sysprep the machine.


Siis üks põhjus võib tuleneda Windows Media Playerist. Et sellest vabaneda ava Task Manager, vajutades klaviatuuril korraga nuppe Ctrl+Alt+Delete ja vali Start Task Manager. Processes alt leia wmpnetwk.exe ja sulge see, vajutades nuppu End Process.


Vastusefaili kasutamine Sysprep tööriistaga

Windows Vista / 7

Windows Setupi vastusefail nimega Unattend.xml, on vastusefail Windows Setupil, mis on loodud kasutades Windows System Image Manager-i (Windows SIM). Vastusefail võimaldab seadistada vaikimisi Windowsi sätteid, samuti lisada drivereid, tarkvarauuendusi, ja muid rakendusi. Vastusefail võimaldab seadmete tootjatel ja ettevõtetel kohandada Windows Setupi ülesandeid, näiteks määrata ketta konfiguratsiooni, muuta Internet Exploreri vaikeväärtuseid ja paigaldada täiendavaid draivereid. See vastusefail asendab kõik vastusefailid, mida kasutati Windowsi varasemates versioonides (Unattend.txt, Winbom.ini, Oobeinfo.ini ja Sysprep.inf)

Vastusefaili saab luua kasutades Windows System Image Manager-i

Kui vastusefail on loodud siis tuleb ta ennem sysprep-i tegemist liigutada kausta c:\windows\system32\sysprep
Et protsessi käivitada tuleb avada käsurida administraatori õigustega ja sisestada järgnev käsk:

cd c:\windows\system32\sysprep sysprep /oobe /generalize /unattend:c:\windows\system32\sysprep\unattend.xml


Käsk cd c:\windows\system32\sysprep abil liigutakse asukohta kust saab käivitada sysprep-i
Käsuga sysprep /oobe /generalize /unattend:c:\windows\system32\sysprep\unattend.xml käivitatakse sysprep, kus vastusefaili nimi on unattend.xml


Windows XP

Vastusefail Sysprep.inf on tekstifail, mis sisaldab vastuseid paljude graafilise kasutajaliidese (GUI) dialoogibokside jaoks. Tööriista Sysprep kasutatava vastusefaili Sysprep.inf võib tekitada mõne tekstiredaktori abil. Vastusefaili nimeks tuleks kindlasti panna Sysprep.inf ja see peaks asuma Windowsi installimiseks valitud draivi juurkaustas olevas kaustas Sysprep. Samuti võivad need failid asuda mälupulgal. Sysprep tegevuse käigus saab vastusefaili abil konfigureerida Setup seadeid.


Autor

Heidi Olesk AK41 täiendas Sander Arnus A22

Kasutatud kirjandus